7.Sınıflar Matematik Proje Ödevleri

7.SINIFLAR MATEMATİK PROJE ÖDEVLERİ
KONULAR
PROJE ADI
AÇIKLAMA
SAYILARHadi yemek yapalım.
Malzemelerinin kesir ve ondalık kesir olarak verilen bir yemeğin 3,4,5 …. kişilik malzeme miktarlarının hesaplanarak yapımı.

Tarih Şeridi
Matematikteki önemli buluşların ve gelişmelerin üzerinde gösterildiği pano hazırlama.

Eski sayılar
Eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemlerin araştırılması.
GEOMETRİKaç araba alır?
Okulumuzun ön bahçesinin krokisi çizilmesi, otopark olarak düşünüldüğünde maksimum kaç otomobil alacağının belirlenmesi.

Bir akvaryum yapalım
Nasıl bir akvaryum istediklerini (dekorasyon,içindeki balıklar,toplam maliyet, yıllık giderlerin hesaplanması vb.)belirleyerek maketinin yapılması.

Cisimler
Düzgün geometrik cisimlerin kapalı ve açık maketlerinin hazırlanması.

Arılar
Arı türlerinin araştırılarak, “Bir arı kovanında ne kadar petek olur? Bunlardan ne kadar bal çıkar? Geometrik olarak petekler kare şeklinde olsaydı bal miktarındaki değişim ne yönde olurdu?” vb soruların cevaplandırılması.
CEBİRÜnlü Türk Matematikçiler
Ünlü Türk Matematikçilerin yaşamları ve matematiğe kazandırdıkları ile ilgili pano ve sunum hazırlanması.

Sınıf bütçesi
Okul yönetiminin verdiği 300 TL ile sınıfımıza almak istediğimiz ( gerekli olanlar) eşya ve hizmetlerin bütçesi.

Yurt dışına 3 aylık gezi
Gezmek istedikleri bir ülke ile ilgili açıklama yapıp kalacakları ve gezecekleri yerleri belirleyerek gezi bütçesi oluşturma.

Röportaj nasıl olur
Aile bireylerinin işte, evde, nerelerde ne kadar matematik kullandıkları ile ilgili röportajların sonuçlarının sunumları.
ÖLÇMEHaftalık yemek listesi hazırlayalım
Günlük kalori miktarları göz önünde bulundurularak aldığımız mineraller yağlar ve proteinlerin miktarlarının belirlenmesi.
İSTATİSTİK VE GRAFİKLERSınıf istatistikleri
Okulumuzun 6,7,8. sınıflarının istatistiklerini çıkarma ve grafik ile gösterme.

DİE ile ilgili araştırma
Kurumla ilgili araştırma yapılarak bize faydalarının belirlenmesi. İstatistikte matematiğin nasıl kullanıldığını gösteren bir örneğin hazırlanması.

Faturalar ile ilgili
Evinizin 3 aylık su,elektrik,telefon,doğalgaz vs. tüketim miktarları , ortalama miktarlar ve bunların tabloları ile 1 yılın tahmini fatura gideri.

Tren ,Vapur,Uçak,Deniz Otobüsü Tarifeleri
Toplu taşıma araçlarının tarifeleri ve yolcu yoğunlukları ile ilgili mod, medyan ve aritmetik ortalama hesaplamalarının yapılması.

Marketleri Araştıralım
Temel gıda maddelerinin dört farklı marketteki fiyatlarının karşılaştırılması , bunların grafik ile izah edilerek en ucuz marketin tespit edilmesi.
DENKLEMLERMatematik ve Eviniz
Evdeki eşyaların boyutlarının ve simetrik olan eşyalarının hacimlerinin hesaplanması, birkaç geometrik şekilden oluşan eşyaların ölçek kullanılarak çizilmesi.

Amiral Battı
Amiral battı oyunun koordinat sistemi ile ilişkisinin sınıf içerisinde sunumu.
7.SINIFLAR MATEMATİK PROJE ÖDEVLERİ
Matematik Saati: Üzerinde matematik sembolleri veya formüllerinin olduğu çalışan bir saat yapınız. Kartondan maket bir saat olmayacak.
Geometri Tahtası: Üzerinde geometrik şekillerin, prizmaların olduğu bir araç yapınız. Tahta üzerine mukavva kartonundan yapılan şekiller yapıştırılacak ve yanlarına isimleri yazılacak.
Matematik Dergisi: En az 10 yapraklı içinde matematik ders konuları, matematikçilerin hayatları, matematik bulmacaları, matematik fıkraları, matematik karikatürleri ve matematikle ilgili bilgiler yer alacak. Gerçek bir dergiye benzer şekilde hazırlanacak.
Matematiksel Satranç Tahtası ve Taşları: Tahta üzerinde satranç tahtası oluşturunuz. Satrançtaki her bir taşa karşılık geometrik bir cisim yapılacak. Mesela piyon yerine küp yapılabilir.

Üçgenler: Üçgenler konusu hakkında kenar, açı, alan bilgilerini de kapsayacak şekilde geniş kapsamlı konu anlatım ve soru çözümleri olan slayt (sunu) hazırlayınız.

1 yorum:

https://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

Yorum Gönder

Paylaş

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More